?>

Zmiany w umowach terminowych od 22 lutego 2016 – obowiązki pracodawcy

24 lutego 2016

Szykują się zmiany dla wszystkich osób zatrudnionych na podstawie umów terminowych. Dotyczą one nie tylko czasu zatrudnienia (maksymalnie 33 miesiące), lecz także okresów wypowiedzenia dla tychże umów. Pisaliśmy o tym tutaj, a dzisiaj zajmiemy się obowiązkami, jakimi w związku z tym będą mieli pracodawcy!

Zmiana umów o pracę

Pierwszym obowiązkiem, który dotyczy pracodawców będzie zmiana umów o pracę. Jeśli zatrudniasz pracowników powyżej ustalonych limitów w przypadkach wskazanych przez przepisy, będziesz musiał wpisać do umowy przyczynę, która uzasadnia takie postępowanie.

Jeśli natomiast po upływie 33 miesięcy umowa na czas określony przekształca się w umowę na czas nieokreślony, nie masz obowiązku wprowadzania zmian w umowę o pracę. To przekształcenie dokonuje się automatycznie.

Obowiązek zawiadomienia Państwowej Inspekcji Pracy

Jeśli w umowie o pracę na czas określony wskazujesz pracownikowi obiektywne przyczyny uzasadniające przekroczenie limitu 33 miesięcy, musisz poinformować o tym fakcie właściwego okręgowego inspektora pracy. Powiadomienie powinno mieć formę pisemną lub elektroniczną i zostać przesłane w przeciągu 5 dni roboczych od momentu zawarcia umowy na czas określony. Niedotrzymanie tego przepisu grozi karą grzywny od 1.000 do 30.000 zł.

Zmiana informacji na temat warunków zatrudnienia

Ponieważ od 22 lutego 2016 zmianom ulegają także okresy wypowiedzenia dla umów na czas określony, pracodawcy muszą poinformować pracowników na piśmie na temat zmian w warunkach zatrudnienia i uprawnieniach pracowniczych. Należy dokonać tego niezwłocznie, nie później jednak niż w przeciągu miesiąca od dnia zaistnienia zmian, a w przypadku gdy rozwiązanie umowy o pracę miałoby nastąpić przed upływem tego terminu – nie później niż do dnia rozwiązania umowy.