Ustawa nowelizująca kodeks pracy została uchwalona w sierpniu zeszłego roku, jednak ze względu na 6-miesięczne vacatio legis, wejdzie ona w życie na początku 2016 roku. Jakie zmiany w prawie pracy nas czekają?
Modyfikacji ulegną między innymi okresy wypowiedzenia umów zawartych zarówno na czas określony, jak i nieokreślony. Zostaną one ujednolicone i wyniosą:
Pracodawca może również zwolnić pracownika z obowiązku wykonywania pracy, podczas gdy ten przebywa na okresie wypowiedzenia. Będzie się to jednak nadal wiązało z obowiązkiem uiszczenia wynagrodzenia tejże osobie.
Nowelizacja ustawy wprowadza ograniczenia dotyczące zatrudnienia pracowników na umowę o pracę na czas określony, której do tej pory były często wykorzystywane na niekorzyść pracowników. Od 2016 roku będzie można zawrzeć najwyżej 3 umowy o pracę na czas określony, których łączna długość nie przekroczy 33 miesięcy. Jeśli współpraca będzie kontynuowana po upływie 33-miesięcznego okresu, to uważa się, że zatrudniony „przechodzi” automatycznie na umowę o pracę na czas nieokreślony. Wyjątkiem od tej reguły są umowy: