Wraz z nowym rokiem możemy spodziewać się podwyżek w ZUS

9 lutego 2017

Nowy rok niesie ze sobą złe informacje dla przedsiębiorców. Składki w ZUS przekroczą 14 tys. w skali roku. Co to oznacza?

Wraz ze wzrostem średniego przeciętnego wynagrodzenia (jak podaje GUS w czwartym kwartale 2016 roku wyniosło ono 4 404,17 zł) od tego roku trzeba liczyć się z wyższym obciążeniem dla osób prowadzących własną działalność gospodarczą. Pomimo wcześniejszych zapewnień rządu, w tym roku składki wzrosną o 612 zł. W przeliczeniu na miesiąc, oznacza to podwyżkę o 51 zł, czyli o 5% więcej niż rok temu, a o 20% więcej niż w roku 2012. Obecnie najniższa kwota, od której zmuszeni są odprowadzać składki zdrowotne będzie wynosić już 3 303,13 zł.

O kwocie odprowadzanej do ZUS, decydują również inne składowe. Wśród nich, poza wysokością średniego miesięcznego wynagrodzenia w danym kwartale, znajdują się też: prognozowane miesięczne wynagrodzenie (składka odciągana jest od 60%) oraz pensja minimalna (składka odciągana jest od jej 30%, jeśli chodzi o przedsiębiorcę, który otwiera pierwszą działalność). Wszystkie z nich wzrosły, co oznacza, że „prywaciarzy” dotkną podwyżki rzędu 4,6% (w przypadku nowicjuszy będzie to 4,9%).

Nie należy jednak zapominać, że składkę zdrowotną opłaca się dla każdego rodzaju działalności z osobna. Zatem właściciel dwóch spółek, będzie płacił składkę podwójnie. Ważny jest również rodzaj działalności, ponieważ składki obowiązują oddzielnie dla ryczałtu i skali. Pocieszający jest fakt, że 7,75% zapłaconej kwoty możemy odliczyć od podatku.

Jeśli prowadzisz własną działalność, warto zadbać o profesjonalną księgowość. Poznań to miasto w którym znajduje się nasze biuro rachunkowe. Odwiedź nas lub skontaktuj się z nami telefonicznie lub mailowo w celu uzyskania informacji o naszej szerokiej ofercie.