Rozliczasz PIT za 2015 rok? Uważaj na druki!

15 kwietnia 2016

Jesteś w trakcie rozliczania PIT za 2015 rok? Pamiętaj, że aby zeznanie podatkowe zostało złożone prawidłowo, należy wybrać właściwą wersję formularza! W tym roku szczególnie warto zwrócić na to uwagę, ponieważ nową wersję ma wiele z nich.

Gdzie szukać rzetelnych informacji?

Nawet jeśli korzystamy ze specjalnego programu przygotowanego do rozliczenia PIT, warto i tak sprawdzić, czy wykorzystuje on właściwy – obowiązujący w 2015 roku – formularz. Najlepiej skorzystać z serwisu internetowego resortu finansów pod adresem http://www.finanse.mf.gov.pl/pp/e-deklaracje/formularze. Na poszczególnych podstronach znajdziemy tabele z formularzami do wydrukowania, które opatrzone są dokładnymi opisami ich wersji oraz datami ważności. Większości dokumentom towarzyszą również instrukcje, która ułatwią nam ich prawidłowe wypełnienie.

Jak sprawdzić, którą wersję formularza mamy?

Jeśli formularz wypełniamy samodzielnie, warto najpierw sprawdzić wersję formularza, który posiadamy. Numer wersji formularza znajdziemy obok symbolu deklaracji – w prawym dolnym rogu, w nawiasie. Porównajmy ten numer z tabelą, którą znajdziemy na stronie ministerstwa finansów. Dzięki temu będziemy pewni, że wypełniany formularz jest prawidłowy.

Elektroniczne formularze również pomocne!

Istnieje także opcja skorzystania z elektronicznego wypełnienia i przesłania zeznania rocznego PIT. W takiej sytuacji podatnik nie musi wyszukiwać poprawnego formularza – wyboru dokona za nich narzędzie dostarczone przez fiskusa. W przypadku PFR zeznanie podatkowe będzie w znacznej części uzupełnione przez administrację podatkową i zaoszczędzi nam sporo czasu. Więcej informacji na ten temat oraz instrukcja korzystania z PFR znajduje się na stronie: http://www.finanse.mf.gov.pl/pp/wstepnie-wypelnione-zeznanie-podatkowe-pfr.