1 stycznia 2016 roku wejdzie w życie nowelizacja ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych, która wprowadza obowiązek odprowadzania składek do ZUS od wszelkich umów zleceń do wysokości minimalnego wynagrodzenia.
Tak jak dotychczas obowiązek ubezpieczenia nadal będzie dotyczyć pierwszej umowy zlecenia. Jeśli podstawa wymiaru składek z tej umowy będzie niższa niż 1850zł (kwoty minimalnego wynagrodzenia w danym roku), to kolejna umowa zlecenie również musi być ozusowana. Oznacza to, że składkę ZUS należy obliczyć od zsumowania wszystkich kwot z umów zlecenia. Dopiero umowy zlecenia, które przekraczają próg kwoty minimalnej płacy 1850zł nie będą podlegały ZUSowi.
Zwolnienie z ozusowania umów zleceń przysługuje jedynie tym zleceniobiorcom, którzy przedstawią swojemu pracodawcy stosowne dokumenty. Ubezpieczony musi więc okazać:
Płatnikom w weryfikacji oświadczeń o sytuacji ubezpieczeniowej zatrudnionej osoby pomoże ZUS. Pracodawcy na wniosek będą mogli sprawdzić, czy deklaracja pracownika nie wprowadza ich w błąd. Jeśli w trakcie takiej kontroli ZUS zauważy jakieś błędy lub nieścisłości, poinformuje o tym zarówno płatnika, jak i ubezpieczonego.